
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 540 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Accuracy | 2 % |
| Power Dissipation | 540 W |
| Max Output Current | 150 mA |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 1471
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16291
Ext.Price$0.16291
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16291 | $0.16291 |
| 10 | $0.14664 | $1.46640 |
| 50 | $0.13200 | $6.60000 |
| 100 | $0.11683 | $11.68300 |
| 500 | $0.10340 | $51.70000 |
| 1000 | $0.10011 | $100.11000 |
| 3000 | $0.09692 | $290.76000 |
| 5000 | $0.09241 | $462.05000 |
